Upravit stránku

Stavy po ortopedických operacích a kloubních náhradách

Této indikaci odpovídají pacienti, kteří mají za sebou rozsáhlejší ortopedické operace. Mezi ty se nejčastěji řadí totální endoprotéza kyčelního nebo kolenního kloubu. Tyto dva klouby patří mezi nejvíce namáhané klouby v těle a jejich postižení způsobuje značné omezení pohyblivosti pacientů.

Základní informace o zákroku
K operaci se přistupuje v situaci, kdy již není možné udržet přijatelnou funkci a minimální bolestivost kloubu za pomoci jiných léčebných metod.

Operace je nejčastěji prováděna v celkové anestezii a trvá přibližně hodinu a půl. Po jejím úspěšném provedení je pacient převezen na pooperační oddělení za účelem následného monitorování a rehabilitace. V nemocnici pak stráví většinou přibližně 10-14 dní, přičemž již od druhého dne po operaci začíná s cvičením pod dohledem fyzioterapeuta.

Následné zotavení
Pacient má nárok na zahájení lázeňské péče do 3 měsíců od prodělané operace. Nastoupit do lázní často může i přímo z nemocnice po ukončení pooperační hospitalizace (tzv. překlad z lůžka na lůžko). U této indikace zůstává pacient v lázních po dobu 4 týdnů.

Proč zvolit lázeňskou péči
Jaké jsou hlavní důvody pro absolvování lázeňské péče? V první řadě je to rozvinutí co největší mobility operovaného kloubu a posílení oslabeného pohybového aparátu.
Dále jde o nápravu poškození způsobeného nerovnoměrným zatěžováním svalů a kloubů před operací. Jelikož je poškození nosných kloubů velmi bolestivé, pacient často postiženou končetinu šetří a zdravou naopak přetěžuje, čímž si začíná pomalu zadělávat na další problémy v budoucnu, především v oblasti páteře. 

Lázeňská péče je vhodná, protože kombinuje intenzivní rehabilitaci s pozitivním účinkem koupelí. V Bělohradských slatinných lázních používáme k léčbě rovněž místní přírodní slatinu.

Cvičení
Během cvičení se soustředíme na obnovení hybnosti a síly v operovaném místě. Důraz klademe rovněž na obnovu správného držení těla a odstranění kompenzačních pohybových návyků. Nejúčinnější cesta je v tomto případě individuální cvičení s fyzioterapeutem, který dokáže správně rozpoznat problémy pacientova pohybového aparátu a pomocí vhodných cviků pracovat na jejich odstranění či alespoň zmírnění.
Pro trénování mobility kloubů využíváme rovněž různých rehabilitačních pomůcek a přístrojů, jako je například motodlaha. Jedná se o malého robota, kterého lze nastavit tak, aby koleno či kyčel ohýbal do určitého úhlu. Vleže tak cvičíte několik desítek minut stále stejný pohyb a pomalu získáváte běžný rozsah pohybu v koleni a kyčli.

Koupele a slatina
Rehabilitaci a obnovení funkce kloubů podporujeme procedurami, které urychlují hojení, podporují regeneraci po cvičení a pomáhají uvolnit oblasti, které byly v minulosti přetěžovány následkem špatné funkce kloubu. Pro tento účel jsou velmi vhodné lázeňské koupele o přiměřené teplotě, případně aplikace léčebné slatiny na namáhaná místa.

Po absolvování správně zvolené a provedené lázeňské léčby se tak pacient vrací do běžného života s minimálními následky plynoucími jak z provedeného zákroku tak z předchozího nevhodného zatěžování těla vinou poškozeného nosného kloubu.

Chcete vědět víc?
Pokud se vás tato indikace týká a přemýšlíte, jaké lázně pro následnou péči zvolit, zavolejte nám na telefon +420 493 767 300.
Nebo nám napište a my se vám co nejdříve sami ozveme. 

  • Kdy vás máme kontaktovat?