Upravit stránku

Individuální fyzioterapie

Jde o nejspecializovanější metodu rehabilitace. Individuální cvičení vede zkušený fyzioterapeut, který na základě vstupního rozboru a předpisu lékaře volí metodiku individuálních léčebných metod, technik a cviků za cílem zlepšení zdravotního stavu pacienta.

Skupinové cvičení

Pod vedením terapeuta zde probíhají skupinová cvičení různého typu. Konkrétního typ skupinového cvičení indikuje lékař na základě zdravotního stavu daného pacienta. Probíhají zde například skupinová cvičení pro pacienty po totální endoprotéze kloubu, kondiční, rekondiční, dechová, senzomotorická a relaxační cvičení, cvičení na gymnastických míčích, skupinové cvičení pro pacienty s ankylozující spondylitidou a také cvičení SM systému. Konají se zde také lekce nordic walking. Cílem cvičení je přispět k celkovému zlepšení zdravotního stavu pacienta.

Skupinová terapie v bazénu

Cvičení v bazénu vede terapeut a probíhá ve skupinách. Jedná se o rehabilitační cvičení ve vodě, při kterém dochází k odlehčení kloubů z hlediska zatížení končetin. Při cvičení se také využívá odporu vody, který je závislý na rychlosti prováděného pohybu. Cvičení v bazénu napomáhá k posílení oslabených svalů, ke zlepšení rozsahu pohybu v kloubech, k nácviku správných pohybových stereotypů a také ke zlepšení celkové kondice. Cvičí se v teplém bazénu, který je 130 cm hluboký, proto je určen i pro neplavce. Bazén je opatřen podvodními masážními tryskami a hydromasážní lavicí, která nabízí relaxaci svalstva.

Kineziologický tejp

Metodu kineziotapingu v 70. letech vyvinul Dr. Kenso Kase. Metoda byla v posledních letech zdokonalená a v dnešní době má široké využití. Metoda kineziotapingu je založená na aplikaci bavlněné elastické pásky na tělo pacienta. Existuje více technik nalepení tejpu, které se liší svým účinkem. Jednotlivými tejpovacími technikami lze dosáhnout léčebných účinků jako jsou například urychlení regeneračního procesu, uvolnění svalového napětí, dosažení analgetického účinku, uvolnění tuhosti kloubů, zmírnění otoku a také zlepšení kloubní pohyblivosti. Tejp je voděodolný a je nositelný ideálně ve čtyř až sedmidenním intervalu.

Suchá jehla

Tato metoda je vhodná u bolestivých stavů pohybového systému (bolesti krční, bederní páteře, bolesti hlavy, úponové bolesti jako tenisový loket apod.). Spočívá v zavádění akupunkturních jehel do svalové tkáně v místě myofasciálních trigger pointů (spoušťových bodů). Ty vznikají nejčastěji při chronickém svalovém přetížení s dlouhodobou kontrakcí svalu, hormonálními a minerálovými poruchami. Zcela zásadní roli hraje stres. Aplikace suché jehly do tohoto spoušťového bodu způsobí reakci spojenou se zvýšeným prokrvením a látkovou výměnou, což vede k uvolnění svalových vláken, cílem je odstranění bolestí nebo jejich zmírnění. Tuto metodu by měl fyzioterapeut použít až pokud vyčerpá ostatní neinvazivní techniky uvolnění svalu – protažení, postizometrická relaxace, reciproční inhibice, měkké techniky, mobilizace a fyzikální terapie a to dle indikací lékaře.

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti